Červen 2015

Yumiko's Diary 28 - Okno do duše

28. června 2015 v 0:05 | Rin-chan
Okno do duše
Došli jsme k nějaké chatě uprostřed lesa.Byl to polorozbořený domek s děravou střechou a rozbitými okny.Poznala jsem, že jsme na místě a rázem se mi přitížilo.Vrhla jsem trochu vyděšený pohled na Sasukeho, ale ten se tvářil pořád stejně.Došli jsme ke dveřím; prudkým trhnutím hlavy mi naznačil, ať je otevřu a vejdu.Udělala jsem to.
Hned, jak jsem spatřila místnost uvnitř, stalo se něco neočekávaného.Zleva od stěny někdo seknul dlouhým mečem, mířícím mi přímo na krk.Byla to vteřinka.Akorát jsem instinktivně zavřela oči, to bylo to jediné, co jsem stihla.Ozvala se rána, ale já jsem nepocítila žádné střetnutí s ostřím, které už by mělo následovat.Jen tak mimochodem si uvědomím, že jsem ucouvla a narazila zády do Sasukeho.,,Idiote!"uslyším rozzlobené zasyčení, které podle mého odhadu patřilo Sasukemu.Konečně otevřu oči.Sasukeho pravá ruka drží za čepel ostrý, velký meč, který na mě prve mířil a zastavil ho tak necelých deset centimetrů předemnou.Projede mnou vlna strachu a do hlavy se mi vloudí představa co by se stalo, kdyby nešel hned za mnou a nestihl meč chytit.,,Nevěděl jsem, že jsi to ty, měl jsi přijít až zítra!"ozvalo se podrážděně.Konečně si všimnu kluka se světlými vlasy a dost špičatými zuby, jako má žralok.,,Kdo jinej by to byl tupče!"vyjel Sasuke a konečně pustil meč.Kluk se narovnal a opřel s o něj.Pak mě přejel zvědavým pohledem.,,To je ta kost?"pronese nezdvořile.,,Kdo je u tebe kost?"odplivnu si, zatímco Sasuke se tváří pořád stejně pohrdavě.Kluk se krátce uchechtne a pak se posune, abychom mohli projít.Sasuke mě zezadu pošťouchne, takže se znovu rozejdu.Mám konečně možnost prohlídnout si místnost.Není to nic moc, ale dalo by se tu chvíli přežít.Je tu stůl a pár židlí a vzadu v koutě válenda.Z pokoje vedou dvoje dveře do dalších místností.,,Kde je Juugo?"zeptal se Sasuke.,,Odešel do města."informoval ho kluk, co nás prve tak pěkně uvítal.

NEFERTARI – Dědictví kacířské královny (Michelle Moran)

28. června 2015 v 0:00 | Etsuko Nakamura |  Recenze - Knihy
Omluvte prosím případný špatný slovosled, chyby nebo pád - Etsuko Nakamura

NEFERTARI - Dědictví kacířské královny
(The Heretic queen)

Autor: Michelle Moran
Nakladatelství: Klokan

Nefertari - Dědictví kacířské královny

Malá Nefertari si na dvoře faraona Sethiho I. připadá tak opuštěná! Celá její rodina zemřela, navíc teta Nefertiti byla prohlášena za kacířku a její jméno se nesmí ani vyslovit. I když na dívku hleděli všichni skrz prsty, následník trůnu Ramesse se neobával přijmout jí mezi své přátele. Tak moc by si přála stát se jeho manželkou a vládnout Egyptu po jeho boku! Ale v cestě jí stojí příliš mnoho náročných překážek… (Anotace).

Michelle Moran je americká spisovatelka z Kalifornie. Vystudovala anglickou literaturu. Procestovala celý svět od Zimbabwe až po Indii, kde pomáhala při archeologických vykopávkách. V současnosti žije v kalifornii s kocourem Anubisem a manžel a věnuje se psaní (Anotace).

HODNOCENÍ
Nefertari je dcerou královny Mutnedžemet, mladší sestrou královny Nefertiti, a generála Nachtmina, který s jejich synkem, Nefertinými dcerami a Ajem, otcem od Nefertiti a Mutnedžemet zemřel při požáru starého paláce, byla nucena si vzít generála Haremheba, aby zachránila svou rodinu a rod, který po několik století vládl Egyptu a nebyl zapomenut.
Když se Ramesse oženil s Iset, odchází Nefertari do učení mladší sestry faraona Sethiho, Woserit, která je velekněžkou v chrámu bohyně Hathor, aby se z divošky stala dáma…

Další nádherný příběh z prostředí starověkého Egyptá. Ukazuje, jak hluboko lid nenáviděl faraona Achnatona, a pozdější vládci se snažili spojení s tímto rodem vymazat z povrchu zemského. Došlo to až tak daleko, že upravili dějiny a několik vlád doslova vymazali.

Oceňuji zde především to, že se odhaluje pozadí vlády královny Nefertiti, která sice byla v první knize vykreslena jako ctižádostivá, krutá a chamtivá mrcha, ale byla to i moudrá panovnice.

Co mě opět zklamalo, bylo to, že Iset, která byla pod ochrannými křídly Sethiho sestry Henuttawy, velekněžky v chrámu bohyně Eset, a první Ramessovou manželkou, nebyla Nefertari vůbec rovna. Ano, byla krásná, ale byla to hlupačka, která si neustále stěžovala. Bylo to tu daleko znatelnější jak v knize Nefertiti u Kii.

Nádherný příběh, kde se ukazuje, že když člověk má sen, nevzdává se a štěstí mu není zrovna nakloněno, může stanout i na těch nejvyšších příčkách. I tak jí mám přečtenou 5x a rozhodně to nebylo naposledy.

OCENĚNÍ: 8/10


Yumiko's Diary 27 - Nabídka, která se neodmítá

9. června 2015 v 0:05 | Rin-chan
Nabídka, která se neodmítá
,,Už nemůžu!"funěl Kiba a tahal pískem naše kufry.,,Mlč a pracuj.Můžeš za to ty tak nes následky."prskala vztekle Chie.,,Ale to vážně měla být zkratka!"zaúpěl zoufale Inuzuka.,,Zkratka, kterou to do vesnice trvá o tři hodiny dýl než hlavní cestou?Nic proti tobě, Kibíčku, ale obávám se, že ses ztratil."posmívala se moje milá nagelovaná rodinná příslušnice.,,Já jsem věděl naprosto přesně kde jsme, dokud mě Naruto nezačal rozptylovat mluvením!"křiknul vztekle obviněný a praštil našimi kufry do písku.,,Já? Tebe?!"zařval v oplátku Naruto.,,Řekni mi to do očí jsi-li muž!"vyzval ho.,,Klidně stokrát ty moulo!"odvětil slušně Kiba.,,Kdo je u tebe moula ty moulo?!"zaznělo mu v odpověď.A začali se prát.
,,K-kluci přestaňte!"kvikla Hinata a poděšeně pozorovala dva vzteklé retardy, jak do sebe buší pěstma.Chie vzdychla.,,No...nosiči se pomátli.A já ten kufr nepotáhnu."zamračila se.Vytáhla kunai a řízla se do prstu.,,EMO."poznamenám.Kvůli tomu že je líná se hned řezat, kdo to kdy viděl?,,Nejsem EMO, ty barbie."odvětí suše.,,Dálnice!"křiknu.,,Himaláj!"oplatí mi to.A teď začne mela i tady.Jenže my jsme samozřejmě civilizované dámy, že ano?Když se vydovádíme a Hinata se vyhne všem u toho popadaným stromům, přiloží Chie krvavou ruku k zemi a řekne:,,Kuchyiose no Jutsu!" a záhy od ní blafne stejný kouř, jako vždycky od Kakashiho.,,Ty kozo!"křiknu a znovu páčím z kapsy inhalátor.A vzápětí seznám, že ho opravdu potřebuju!

Pýcha a předsudek (Jane Austenová)

9. června 2015 v 0:00 | Etsuko Nakamura |  Recenze - Knihy
Omluvte prosím případný špatný slovosled, chyby nebo pád - Etsuko Nakamura

PÝCHA A PŘEDSUDEK
(Pride and Prejudice)

Autor: Jane Austenová
Nakladatelství: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s.r.o.

Pýcha a předsudek

Nejslavnější román Jane Austenové s jemnou ironii zobrazuje prostředí, morálku a zvyky anglické venkovské šlechty. Povrchní paní Bennetová má jediný cíl - dobře provdat svých pět dcer. Nejstarší Jane je pěkná, milá a dobrosrdečná, Elizabeth zase půvabná, upřímná a má svérázné názory, které často šokují ostatní. Mary je tichá a její největší zálibou je četba. Dvě nejmladší, Lydia a Kitty, jsou lehkomyslné a koketní. Hlavní hrdinkou je Elizabeth, která ztělesňuje autorčiny představy o ideální ženě. Její počáteční nesympatie vůči Darcymu se postupně mění v náklonnost a lásku. Takřka do poslední chvíle zůstává čtenář v napětí, jak jejich příběh skončí.

Jane Austenová (1775 - 1817) slavná anglická spisovatelka, zakladatelka moderního rodinného románu, ve svých dílech zachytila život anglických venkovských vyšších vrstev 18. A 19. Století. Hlavními hrdinkami jsou vzdělané a morálně silné ženy, jejichž povaha ostře kontrastuje s malicherností tehdejší společnosti.

HODNOCENÍ
Co k této knize dodat? Protiklady se přitahují. Moc k ní nemám co říci. Když porovnám knihu a film, tak film odpovídá knize. V knize jsou navíc přítelkyně slečny Bingleyové, které jsou stejně povýšené a snobské, jako ona sama a jejich charaktery jen dotvářely charakter tehdejší společnosti. Mně se kniha líbila. Rychle se četla, i když to nepatří mezi kdoví jak akční děj, je to oddychová četba. Jemný příběh zasazený do prostředí anglického venkova.

Pokud byste nechtěli číst 439 stránek, tak film Pýcha a Předsudek odpovídá knize.

OCENĚNÍ: 9/10

Yumiko's Diary 26 - Souhrn

7. června 2015 v 0:05 | Rin-chan
Souhrn
Vzbudila jsem se už v šest ráno.Pro mě vcelku neobvyklé, hlavně po pařbě.Měla jsem hlad.Šla jsem se kouknout do lednice jestli tam něco nemáme a málem jsem zakopla o spícího Kibu.Chie se vyvalovala na druhé straně manželské postele, kde jsme spaly spolu a Naruto, blbeček, seděl v křesle jak houmles a od nosu mu tekla dlouhá, jistě i pružná nudle.Hinatu jsem ale nikde neviděla.V tu chvíli jsem uslyšela šramocení z koupelny a vydala jsem se tím směrem.Když jsem chtěla otevřít dveře, byly zamčené.,,Hinato? Jsi tam?"zvolala jsem tiše.Ozvalo se cvaknutí v zámku a ve dveřích se objevila Hinata v pyžamu.Byla celá jakási bledá a pod očima měla ohromné kruhy.,,Yumi?"špitla.,,Co tu děláš?"ptám se a vkročím dovnitř.,,Byla jsem si jen umýt zu..."nedokončila a klekla k záchodu.Jistě vám všem dojde, co nemilého dělala, tak jsem jí rychle chytila vlasy, aby je neměla od toho všeho, co do sebe večer naházela.Když skončila, posadila se vedle mísy a zhluboka oddechovala.Oči jí trochu slzely a podle toho jak se tvářila jí to, co jí před chvílí prošlo pusou moc nechutnalo.Ani se jí nedivím.Mohlo mi dojít hned že zvracela, byl tu trochu cítit alkohol.,,Dobrý?"zeptám se.Přikývne.Podám jí sklenici vody aby si vypláchla pusu.,,Zůstane to jen mezi námi...že ano?"špitla tiše.Jako by tu playgirl ze včerejška někdo vyměnil za její nesmělé dvojče.,,Ale jasně."přikývnu.Vykloktá a plivne vodu do záchodu.,,Otec by mě asi přísně potrestal, kdyby to věděl." neodpustila si a znovu vykloktala.Nechala jsem ji tam ať se osprchuje a pokračovala jsem dál do naší minikuchyňky.Vyhrabala jsem zbytky nějakýho jídla a nachystala snídani i pro ostatní.Hinata toho moc nesnědla.

NEFERTITI – Dcera věčnosti (Michelle Moran)

7. června 2015 v 0:00 | Etsuko Nakamura |  Recenze - Knihy
Omluvte prosím případný špatný slovosled, chyby nebo pád - Etsuko Nakamura

NEFERTITI - Dcera věčnosti
(Nefertiti)

Autor: Michelle Moran
Nakladatelství: Klokan

Nefertiti - Dcera věčnosti

Patnáctiletá Nefertiti přijde ke královskému dvoru jako nová manželka následníka trůnu Amenhotepa IV. Velkou sokyní se mladé královně stane první faraonova žena Kija, s níž soupeří o postavení první manželky a vliv u dvora. Nefertiti získává stále větší moc, ale všechny její děti jsou dcery. Když Kija porodí syna, korunního prince, ctižádostivá Nefertiti spřádá intriky, jak nástupnické uspořádání v Egyptě změnit. Ale s rostoucími ambicemi přibývá i mocných nepřátel… (Anotace).

Michelle Moran je americká spisovatelka z Kalifornie. Vystudovala anglickou literaturu. Procestovala celý svět od Zimbabwe až po Indii, kde pomáhala při archeologických vykopávkách. V současnosti žije v kalifornii s kocourem Anubisem a manžel a věnuje se psaní (Anotace).

HODNOCENÍ
Celý děj vyprávěn z pohledu Nefertitiné mladší sestry Mutnedžemet, která se stane první dvorní dámou své sestry s titulem Sestra Velké královské manželky. Má dar v léčení a vždy si přála klidný život po bohu milujícího manžela. Jejím vyvoleným se stane generál Nachtmin, kterého však faraon Achnaton nesnese. Než ti dva budou, udá se ještě spousta věcí. Děj napínavý od začátku až do poslední stránky zasazený do úžasného prostředí starověkého Egypta v době vlády 18. Dynastie Nové říše. Ukázka tradic, problémů vládnoucí rodiny, pletichaření a neustálého strachu faraona, že jej někdo zavraždí, vše za doprovodu neustálé hrozby války s Chetity. Jediné co mi vadilo, byla Kija, která zde byla zobrazena jako naprostá hlupačka, naprosto nerovná Nefertiti.

Musím přiznat, že když jsem tuto knihu četla poprvé, postihla mě drobná deprese, ale ani ta mi nezabránila, abych si jí přečetla ještě jednou a pak ještě jednou. V současnosti sem jí četla už 6x a rozhodně to nebylo naposled.

OCENĚNÍ: 9/10

Pilotem Apache (Ed Macy)

6. června 2015 v 18:28 | Etsuko Nakamura |  Recenze - Knihy
Omluvte prosím případný špatný slovosled, chyby nebo pád - Etsuko Nakamura

PILOTEM APACHE
(Apache)

Autor: Ed Macy
Nakladatelství: Omnibooks

Pilotem Apache

Kniha Apache, něco mezi Černým jestřáb sestřelen a Těsně vedle, seznamuje čtenáře s nejvýkonnějším a nejdokonalejším bitevním strojem na světě a líčí napínavou záchranu padlého Marinka v jižním Afganistánu. Popisuje odvážnou misi, za niž byl Ed Macy jako první pilot v historii britského letectva vyznamenán velmi prestižním Vojenským křížem. Apache je příběh Macyho, story o odvaze, nebezpečí a kamarádství, kterou přečtete jedním dechem (Anotace).

Ed Macy odešel v roce 2008 po třiadvaceti letech služby z britské armády. Absolvoval celkem 3930 letových hodin, z toho 645 v Apache (Anotace).

HODNOCENÍ
Tuto knížku dostal brácha na narozeniny (ode mě) a já neodolala, abych si jí přečetla, protože mě velice zaujala anotace. Samotný vrtulník Apache je sice zajímavý, zničující a nebezpečný, ale mě připadá jako velice hranatý (skutečně i tak vypadá, má, jak tomu říkám, tvar vosy) a upřímně, více se mě líbí MI 24 Hind, ale zpátky ke knize…

Hlavní věc, kterou zde chci vyzdvihnout je ta, že zde není skoro žádný důraz na patriotizmus, jak bývá u takovýchto knih zvykem. Vliv na to má hlavně to, že autorem není Američan, ale Brit. Když Pilotem Apache porovnám s Americkým sniperem (vynechám to, že jedno je o vrtulníku a druhý o sniperovi) tak Amerického snipera jsem musela po stránce a půl odložit, protože mi z toho bylo doslova na blití, jak moc házel rameny (co taky čekáte od Američena). Kdežto Pilotem Apache je o obyčejném pilotovi, který létá s neobyčejným strojem, má rodinu a ví, že není mistr světa a není nesmrtelný, aby si mohl dovolit podceňovat nepřítele (nehledě na to, že sedí v mašině za skoro jednu miliardu dolaru, ne-li víc).

Mohu prohlásit, že jsem zde nenašla žádný nedostatek. Úžasné vyprávění a popis. Čtenář se tam dozví spoustu zajímavého (i jak se taková mašina startuje a kartou to rozhodně není XD) a to co ani netušil. Je to velmi dobrá kniha.

Drobná rada pro knihomoly co chtějí číst dvě knihy na jednou. Staňte se pilotem Apache a můžete si být jistí, že vám to půjde :-D

OCENĚNÍ: 10/10

MARVEL COMICS TAG

6. června 2015 v 13:26 | Etsuko Nakamura
Tento řetězák jsem našla u Nagadir na jejím novém blogu. Omluvte prosím případný špatný slovosled, chyby nebo pád - Etsuko Nakamura

MARVEL COMICS TAG

1. Máš rád/a komiksy, kdy to začalo?
Ano, mám ráda komiksy a začalo už v raném dětství, tak dávno, že už si ani nepamatuji, co byl první komiks. Odebírali jsme Kačera Donalda, ten byl hodně oblíbený, Čtyřlístek a Rexik. V pozdějších letech jsem jeden čas odebírala W.I.T.C.H., jejichž časopisy mám schované ještě teďka a W.I.N.X Club. Pak to přešlo na mangu a manhwu. Samozřejmě komiksovou knihu Rychlých šípů a tři knihy plné různých komiksu a knihu Čtyřlístek a samozřejmě Pucca :-)
Marvelácké komiksy mě nikdy neupoutaly, protože u nás se nevyskytovaly a jediné kde sem na ně narazila, bylo v Praze v obchodě s komiksy, který je v Palladiu

2. Vlastníš nějaký komiks?
Samozřejmě, od Kačera Donalda, Čtyřlístek, W.I.T.C.H., Rychlé šípy a tři knihy komiksu, dále mangy ….

3. Jaký máš oblíbený komiks?
Nemám oblíbený komiks, spíše je vytahuji podle nálady…

4. Jaká je tvá oblíbená komiksová postava/ postavy?
Dulík (Kačer Donald) synovec Donalda, měl modrou kšiltovku
Rexík (Čtyřlístek) byl to krokodýl Rex a jeho příběhy se vyskytovaly ve Čtyřlístku.
Caru (Pucca) velmi dobrý ninja, ale chudáček :-D

5. Máš oblíbený komiksový film?
Musela bych hodně přemýšlet. Nemám nijak moc oblíbený komiksový film. Líbil se mi X-MEN II. a to byl asi tak jediný ze všech co existovali.

6. Máš nějaké věci spojené s komiksy?
Spíše takové suvenýry. Deník smrti (manga Death Note), Jashinův přívěšek, pásku Listová a Písečná (Naruto),…

7. Jaký je tvůj oblíbený komiksový herec?
Tom Hiddleston (Loki) nejsem sice jeho fanynka, ale je to velmi dobrý herec s obrovským potenciálem.

8. Byla jsi někdy v kině na filmu podle komiksů?
Nevybavuji si, že bych někdy na nějakém byla. Do kina prakticky nechodím. Není s kým a není pořádně ani na co.

9. Proč máš ráda komiksy?
Je to oddech… spousta obrázků a málo textu :-D

10. Jaká komiksová postava bys chtěla být?
Jedině svou vlastní :-)

11. Proč Marvel komiksy?
Nemám vyhraněné autory komiksu a zrovna kresba Marvelu mě moc nechytla.

12. Otázka kterou si sama vymyslíš: Komiks, který bys velmi ráda viděla zfilmovaný?
Ano, Kačera Donalda a pak náš příběh Charllee Team :-)

ASSASSIN´S CREED (XBOX 360)

5. června 2015 v 18:59 | Etsuko Nakamura
Omluvte prosím případný špatný slovosled, chyby nebo pád - Etsuko Nakamura

ASSASSIN´S CREED (XBOX 360)

Výrobce: UbiSoft


Děj hry se odehrává v roce 1191 našeho letopočtu při Třetí křížové výpravě, kdy nájezdy bojechtivých křižáků rozdělili Svatou zemi na mnoho jednotlivých území. Schováni v temnotě, obávaní pro svou krutost, se snaží Assassinové zabránit rozrůstajícímu se konfliktu nátlakem na obě bojující strany. Hráč se ujme role hlavního hrdiny, Altaira, který disponuje silami, s nimiž se bude tyto bojující strany snažit zastavit v pustošení a vykrádání (hry.kuma.cz).

HODNOCENÍ
Při hodnocení této první hry nebudu nijak moc kritická, protože byla první z celé řady a při porovnání s ostatními hrami této série ještě pořádně výrobci ani nevěděli, co mají přidat. Pěkné prostředí Jeruzaléma a okolní krajiny. Velice mě nadchlo jezdění na koni, kterými se hráč přesouval z města do města (jsem velký milovník koní). Oceňuji i možnosti samotného hráče, který si může sám vybrat nejlepší způsob jak zabít nepřítele.
Co mi hodně vadilo, byly ženy, které nosily na hlavách džbány. Hráč byl od nich na pět kroků a už jim to padalo z hlavy. Další kamenem úrazu byly Altairovy dovednosti. Sice to byly začátky, ale i tak nebyly dokonalé. Jedinou zbraní, se kterou se dalo aspoň něco udělat, byl meč. Boje byly trhané a než udělal, co po něm hráč chtěl, chvíli to trvalo, což se podepsalo i na samotné hře.

Hra odpovídá knize.

OCENĚNÍ: 6/10

XBOX 360 a XBOX ONE

5. června 2015 v 11:02 | Etsuko Nakamura |  Recenze - Hry (Xbox 360/ONE)
Nazdárek Smějící se

Na úvod hnedka upozorňuji, že do vás nebudeme tlačit žádné technické parametry, nároky, enigmy a další, jelikož to hrajeme na XBOX 360 a XBOX ONE, takže nám to běží takříkajíc full.

Chtěli bychom podotknout, že hraní na konzolích je oproti hře na počítači pohodlnější a v případě krizových situací (WC) není problém přehodit ovladač tomu vedle :-D V podstatě u konzole se o nic nestaráte, zapnete a hrajete.

Přejdeme teďka k jednotlivým hrám a vezmeme to hezky od začátku.

Vaše
Etsuko Nakamura a Arichi Domefu

(XBOX ONE)
ASSASSIN´S CREED – Tajná křížová výprava (Oliver Bowden)

5. června 2015 v 10:25 | Etsuko Nakamura |  Recenze - Knihy
Omluvte prosím případný špatný slovosled, chyby nebo pád - Etsuko Nakamura

ASSASSIN´S CREED - Tajná křížová výprava (3 kniha v pořadí)
(Assassin´s Creed: The Secret Crusade)

Autor: Oliver Bowden
Nakladatelství : FANTOM Print


Niccoló Polo, otec Marka konečně odhalí příběh, který uchoval v tajnosti celý život - Příběh Altaira, jednoho z nejlepších asasínů Bratrstva (Anotace).

Altair se vydává splnit těžký úkol - úkol, který ho zavede do Svaté země a ukáže mu skutečný význam Zákona asasínů. Aby dokázal svojí oddanost, musí Altair porazit devět smrtelně nebezpečných nepřátel a to včetně velmistra Templářů, Roberta ze Sablé (Anotace).

Poprvé je zde vyprávěn příběh Altairova života: cesta, která změní chod dějin. Jeho nekonečná bitva mezi s templářským spiknutím. Rodinný život, který je stejně tragický jako šokující a konečná zrada starého přítele (Anotace).

DĚJ
Altair nectil zákony asasinu (Nikdy se nedotkni čepelí nevinného, Skrij se všem na očích, Nikdy nekompromituj Bratrstvo) a přišel o titul mistr asasin. Musí znovu získat ztracený post a najít Jablko Ráje. Během své cesty odhaluje tajemné spiknutí. Altair už pomalu neví, komu má věřit a nemůže věřit ani svému velmistrovi.

HODNOCENÍ
Ze všech knih Assassinů co jsem četla (vyjme Renesance a Odhalení) se mi tato kniha líbila nejvíce. Ukazovala zidealizovaný život asasina od nejútlejšího dětství až po vrcholného zabijáka. Co bych vytknula, byly souboje, sice tam byl popsán postup asasina, ale byly až příliš urychlené, že si člověk kolikrát jen stěží dokázal představit, jak to udělal. Jinak se jedná o jednu z nejlepších knih této série.

Pokud by se vám nechtělo knihu číst, tak hra ASSASSIN´S CREED odpovídá dějem knize.

OCENĚNÍ: 8/10

BÝT JAPONKOU (Joan Itoh Burk)

5. června 2015 v 9:17 | Etsuko Nakamura |  Recenze - Knihy
Omluvte prosím případný špatný slovosled, chyby nebo pád - Etsuko Nakamura

BÝT JAPONKOU
(One Chrysanthemum)

Autor: Joan Itoh Burk
Nakladatelství: NAVA TISK s.r.o.


Poutavý příběh z japonského prostředí, kde dochází ke střetu tradičních hodnot s vymoženostmi moderní doby (Anotace).

Hlavní postava Misako Imai ztělesňuje měnící se představu japonské ženskosti. Není lehké naplnit roli submisivní manželky, vzorné dcery a poslušné snachy dokonce i v manželství uzavřeném z lásky, které není domluvené příbuznými. Možnosti i pro ženy vysokoškolsky vzdělané byly v té době velmi omezené. Bylo pro ně nesmírně obtížné plnit si svoje touhy, představy, prostě žít jinak (Anotace).

Joan Itoh Burk, američanka z New York City, se provdala za nejstaršího syna jedné bohaté japonské rodiny a dlouhá léta žila v Japonsku. Tato země jí natolik učarovala, že svoje poznatky sbírané asi dvacet let nakonec zpracovala ve svém románu. Poutavě v něm zachycuje Japonsko roku 1965, každodenní život a zvyky, tradice a mýty. Zobrazuje na jedné straně poklidný venkov s rodinnými buddhistickými chrámy a na straně druhé hektické a moderní Tokio. Silné tradice a nové trendy se střetávají v zemi, jež se vzpamatovává z tragédie druhé světové války. Mladá generace chce být jiná, ne tak svázaná tradicemi, obdivuje však nekritický vše západní co přichází z Ameriky (Anotace).

DĚJ:
Misako je vnučkou buddhistického kněze, která se provdala z lásky za jediného syna bohaté rodiny. Už odmala má Misako dar vidění, ale je to spíše prokletí, které jí působí jen samé potíže. Zjistí, že jí manžel podvádí a zažádá o rozvod, který začíná být v módě. Událostem moc neprospěji ani tajemné ostatky, nalezeny ve chrámovém jezírku, které odkryla zničující povodeň. Misako s mladým knězem Kenshinem a zenovým knězem Kenšo, se snaží zjistit, komu patří ostatky, aby je navrátili rodině a duše zemřelého měla konečně klid.

HODNOCENÍ
Celý děj se odehrává na pozadí poválečného Japonska, kdy mladí jsou posedlí vším západním a tradice, legendy a staré hodnoty jim prakticky nic už neříkají a jsou spíše na obtíž než k užitku.
Na této knize oceňuji především uchování tradic, které i přes problémy zůstanou v hlavní hrdince pevně zakořeněny a nakonec se vydá ve šlépějích svých předků. Ze začátku se sice Misako bude tvářit jako ušlápnutá puťka, jejiž vnitřní síla a odhodlání pomůže splnit dědečkovo přání. Propojení mystiky, tradic a posvátného zákoutí chrámových zahrad je velmi příjemné a nenásilné, že čtenáře zvědavost nenechá na pokojí a touha vědět jak to dopadne mu zabrání knihu odložit.

Mě se kniha velmi líbila, jednak proto, že mám ráda Japonsko, ale hlavně proto, že i já, stejně jako Misako, sem byla vychovávána v tradicích starého pořádku a vyznám staré hodnoty.

OCENĚNÍ: 9/10

ANIME FEST BRNO 1. - 3. 5. 2015

2. června 2015 v 8:12 | Etsuko Nakamura
ANIME FEST BRNO 1. - 3. 5. 2015
Sice opožděně, ale přece, dříve jsem se k tomu prostě nedostala vlivem povinností a práce (vycucat Arichiho mobil chvíli trvalo XD).
Touha navštívit Anime fest, se mě drží už pěknou řádku let a jsem ráda, že se m to po skoro osmi letech podařilo, i když se to neobešlo bez vážných problémů a to i přesto, že byly už koupené lístky, protože ještě pět minut před odjezdem jsme nevěděli ^_^ a tak jsme se v sobotu 2.5.2015 vydali autem směr Brno na Anime fest.
Anime fest v Brně, sleduji již pěknou řádku let a od svých velmi dobrých přátel, kteří jej navštěvovali, jsem si už předem mohla udělat přehled o tom, jak to tam vypadá. Přesto však jsem si chtěla udělat obrázek sama. Nebudu se rozplývat nad tím, jak úžasné to tam bylo, protože nebylo. Berte to jako hodnocení očima jednoho obyčejného návštěvníka, který se tam objevil na páru hodin.